Чи варто імігрувати до Норвегії? Розповідь українки

Ми продовжуюємо розповідати історії українців, які під час війни переїхали в інші країни. Сьогодні своїм досвідом ділиться Олена Сидоренко. Дівчина з донькою виїхала з Одеси до Норвегії. Попри суворий клімат, характерний для Скандинавії, країна гостинно приймає українців. Тут діє спеціальна програма для мігрантів, яка допомагає їм адаптуватися до нових реалій. Разом з тим, розповідає дівчина, в Норвегії є багато речей, які здивують будь-якого українця. Цими враженнями та усім, що потрібно знати про переїзд до цієї країни – дівчина поділилася з Біляївка.City.

Чоловік із першого тижня наполягав на тому, що потрібно виїжджати. Ми обговорювали різні варіанти, але я їхати не хотіла – були сподівання, що все незабаром закінчиться. Донька особливого дискомфорту також не відчувала, лише знала, що сирена – це небезпека і треба вийти в коридор. Переломним моментом стала прогулянка, коли вона на власні очі побачила ракету, яка вибухнула недалеко від нас. Дитина злякалась, довго не могла заспокоїтись, плакала. Тоді я вирішила, що потрібно їхати. Підігнала усе, що накопичилось на роботі, та звільнилася. Але голова була настільки забитою справами, що валізи довелося збирати за лічені години перед виїздом.

Через Польщу на батьківщину вікінгів

Скандинавські країни завжди мене приваблювали – високий рівень життя, сучасний погляд на речі, природа. Крім того, у Норвегії живуть друзі мого чоловіка, які запропонували свою допомогу.

Я також пошукала інформацію про умови, які створила держава для українських біженців. І мені сподобалося, що спочатку всі мають пройти інтеграційний курс, вивчити мову, а потім вже шукати роботу. Тобто не потрібно нікуди поспішати, є час познайомитися з країною, адаптуватися. При цьому можна розраховувати на допомогу від держави.

Дорога до Норвегії зайняла дві доби. Нам маршрут виглядав так – Одеса-Перемишль-Жешув-Осло. Спочатку потягом доїхали до Польщі. На вокзалі нас зустрічали волонтери. Побачила їх і розплакалася. Так прикро стало за усіх українців і водночас неймовірно зворушливо від того, як нас підтримують зовсім чужі люди.

Дітей пригощали солодощами, роздавали подарунки. Дорослим допомагали нести валізи, пропонували сім-картки. Також запитували, які у нас плани, куди збираємося далі, чи потрібно місце для ночівлі. Коли дізналися, що ми їдемо до Жешува, дали безкоштовно квитки. Там ми зупинилися в готелі, і вже наступного дня вилетіли до Норвегії.

За словами Олени, її донька Еля життя у новій країні сприймає як подорож і дуже сумує за татом За словами Олени, її донька Еля життя у новій країні сприймає як подорож і дуже сумує за татом

Зараз ми знаходимося в Осло, у друзів. Тут ми подали документи на тимчасовий прихисток. У Норвегії це називається колективний захист. Перший етап подачі – загальна реєстрація у країні. Для цього потрібно звернутись у відділок поліції. Інструкції, як це зробити в кожному регіоні окремо, можна знайти тут.

Якщо людині ніде зупинитися, то одразу в аеропорту треба підійти до поліцейських та сказати, що ви з України. І вони самі все організують: спочатку поселять в готелі, потім допоможуть з реєстрацією.

Умови для українців в Норвегії: програма інтеграції, житло у комунах

Із реєстрацією в Норвегії все дуже серйозно. Фото, відбитки пальців, співбесіда. Знаю, що українців, які виїжджали з окупованих територій через росію, більш пильно про все розпитують, можуть навіть взяти телефон на перевірку.

Після реєстрації потрібно чекати на рішення. Усі заявки розглядаються індивідуально, а потім надсилають відповідь поштою. Ми отримали свій документ через 1,5 місяці.

Зараз Олена та Еля живуть в Осло у друзів

 

Пізніше надходить лист про розселення. Тобто тим, кому надали колективний захист, держава допомагає із пошуком житла в одній із комун (муніципалітетів) країни. Це може бути будь-де в Норвегії. Самостійно обрати комуну не можна. Це відбувається рандомно. Якщо один раз відмовився, більше не запропонують.

Нам, наприклад, надали житло на острові Сенья, що на півночі Норвегії, і за 3000 кілометрів від України. Зараз готуємось до переїзду – муніципалітет повідомить, коли ми зможемо це зробити.

Не всі комуни мають у своєму розпорядженні соціальне житло, тоді квартира або будинок орендуються у людей. Якщо помешкання без меблів чи техніки, то його також облаштовують за рахунок бюджету. І тільки тоді заселяють мігрантів.

Острів Сенья, Норвегія. Тут є комуна, яка надала Олені з донькою соціальне житло Острів Сенья, Норвегія. Тут є комуна, яка надала Олені з донькою соціальне житло

Обов’язковою умовою отримання соціальних виплат від держави є навчання в рамках інтеграційної програми. Це вивчення норвезької мови та інформація про країну та життя в ній. Для українців ще зробили можливість вибору, і можна вчити англійську замість норвезької.

Ходити на навчання потрібно як на роботу. Мігрантам за це платять. Мені з донькою нараховують 18300 крон на місяць. Це майже 70 тисяч гривень. З цієї суми потрібно сплатити податки (понад 5 тисяч крон), аренду за соціальне житло, дитсадок, комунальні платежі, Інтернет, мобільний зв’язок тощо.

Якщо після сплати всіх послуг залишається менше прожиткового мінімуму (на дорослого – 6550 крон, на дитину – 3300), тоді можна просити про доплату.

Пропускати мовні курси не можна, лише з поважних причин. Інакше вирахують за прогули.

Робота в Норвегії та ціни на життя

Без норвезької та англійської, або з мінімальним знанням останньої, можна знайти роботу у сфері обслуговування. Наприклад, займатися прибиранням. Дуже цінують тут наших б’юті-майстрів, тому на мову можуть закрити очі. А от офіціантів беруть лише зі знанням англійської. Інші дипломи тут потрібно підтверджувати, якщо хочеш працювати за спеціальністю.

У 2019 році в рейтингу країн Норвегія посіла перше місце за індексом процвітання, третє за індексом щастя, четверте за розміром доходу на душу населення і водночас стала другою найдорожчою країною світу після Швейцарії

Норвегія очима українця виглядає дуже дорогою. Ціни високі, але пропорційні до зарплат. Хліб найдешевший можна знайти за 40-55 грн., а в основному 100-300 грн. Середня вартість м’яса – від 750 грн/кг, риби – від 1100 грн. Десяток яєць обійдеться у 170 грн., кілограм макаронів у 150 грн/кг.

З круп в основному можна купити рис, булгур, кіноа, кускус – ціни від 150 грн/кг. Гречку продають лише в азіатських магазинах. І ще деякі знайомі нам продукти можна купити лише там, це – соління, згущене молоко, пряники. Ціни на фрукти та овочі – від 150 грн/кг, на ягоди – від 300 грн/кг і вище.

Загальні враження про країну та спосіб життя норвежців

Я в захваті від країни та людей, усі привітні, нікуди не поспішають, звертаються один до одного на “ти”. Все скрізь культивує здоровий спосіб життя: спорт, хайкінг, велосипеди, походи в гори, лижі. Ціни на цигарки високі, продаж міцного алкоголю – лише у спеціалізованих державних магазинах. У супермаркетах можна купити лише пиво чи сидр до 18.00.

Увечері на вулицях ви завжди побачите людей на пробіжці, велосипедах чи за іншим активним заняттям і майже ніколи – з пивом і цигаркою. В неділю у всіх вихідний, більшість вільного часу норвежці намагаються проводити на свіжому повітрі.

Норвежці багато уваги приділяють своєму здоров'юЗа словами Олени, норвежці багато уваги приділяють своєму здоров’ю

Все побудовано на тотальній довірі. Тут можна залишити товар на вулиці на вихідний, і ніхто нічого не візьме. З доходами та податками також все чесно та прозоро. Влаштуватися на роботу неофіційно – неможливо. Краще нічого не приховувати від податкової, а вибудовувати чесні відносини з державою.

У країні практично не ходить готівка. Обміняти валюту складно, лише з паспортом та в обмінниках, які часто не знайти навіть у великих містах.

З середини липня до середини серпня настає сезон відпусток. Життя в Норвегії завмирає. Хоча й до цього не назвеш його метушливим, все відбувається спокійно та розмірено.

Дитсадки в Норвегії: сон на морозі та походи

Діти у Норвегії – це найвища цінність. Як мамі, мені це дуже імпонує. Садок починається із 9 місяців. Донька піде вже тоді, як переїдемо до комуни.

За відгуками знаю, що в садочку дітям дозволяється абсолютно все: стрибати, бігати, кричати, купатися в калюжах. Переважно весь день вони знаходяться на свіжому повітрі, ходять у походи. До 3-х років сплять на вулиці у візочках навіть взимку.

Скандинавські малюки взимку сплять на свіжому повітріСкандинавські малюки взимку сплять на свіжому повітрі

У групі на 5 дітей один вихователь. Харчування дуже відрізняється від того, що ми звикли бачити у наших садочках. У них це – фрукти, овочі, пластівці, йогурт, печиво, бутерброди, молоко. Їсти не змушують, і взагалі дитину, по суті, нічого не можна змушувати робити.

Вихователі та вчителі стежать за настроєм дітей, чи є у них якісь забої, синці. Якщо є підозра, що дитину вдома кривдять, про це одразу повідомлять до соцслужби. При дітях краще не вживати алкоголь і не курити.

Їжа у дитячому садочку в НорвегіїЇжа у дитячому садочку в Норвегії

Ще вважається нормальним приходити у садочок із застудою, нежиттю і навіть невисокою температурою. У закладі дитина займається тим, що їй до душі – грається, малює, щось робить своїми руками. Але таких занять, як в українських дитсадках, немає. Навіть початкова школа тут до 7-го класу, і теж акцент робиться на прогулянках, походах. Все пізнається через прямий контакт з природою та подається в ігровій формі.

Денний сон у Норвегії лише до 3-х років. Ввечері вдома дітей прийнято класти спати не пізніше 19.00, очевидно, щоб забезпечити довгий та здоровий сон.

Клімат, ставлення до українців, адаптація

У Норвегії багато природи, все довкола підкорює своєї натуральністю. Немає різких отруйних кольорів, все гармонійно. Куди не глянь, все як з картинки – фіорди, горні водоспади, річки, ліси. Немає хаотичних забудов, міська інфраструктура продумана і органічно доповнює природні краєвиди.

Клімат не дуже звичний, часто хмарно та дощить. І погода може різко змінюватись. На сонці легко згоріти навіть при невисокій температурі, тож завжди потрібно наносити захист.

Проблем із комунікацією немає, абсолютно всі говорять англійською, я нею добре володію. Попри міфи про холодний скандинавський характер, норвежці ставляться до українців дуже добре, співпереживають. Мені багато разів казали: “Віримо в Україну та вашу перемогу!”

І ми у це також віримо, адже дуже сумуємо за своїм домом, Одесою, рідними. Елі не вистачає тата, хоча вони постійно на зв’язку. Попри прекрасні умови, наша адаптація в Норвегії ще триває. Поки що просто здається, що ми скоро повернемося додому і наша сім’я возз’єднається.

Rating
( No ratings yet )
Loading...